Úsporné batérie, sprchy, perlátor

Ako znížiť spotrebu vody?

V tomto článku sa pozrieme bližšie na vodovodné batérie a sprchy. Pri výbere novej vodovodnej batérie sa zamerajte aj na úsporu vody – napokon, ide o vaše peniaze.

Kohútiky vs. páková batéria?

Aj obyčajná páková batéria vám môže účet za vodu  trochu vylepšiť. Ako? Pri umývaní zubov sme často leniví, nechávame vodu tiecť prúdom a zastavujeme ju, až keď si zuby doumývame. Pákovu batériu pritom stačí len intuitívne zatlačiť – nemusíte otáčať kohútikmi, pohyb je jednoduchý – koľko má vaša rodina členov, každý si umýva zuby najmenej dva razy denne – zastavujte vodu počas umývania zubov a hneď máte ušetrené.

Úsporná páková batéria

Úsporná páková batéria pri zdvihnutí páky pustí len polovičný prúd vody.  Pre pustenie maximálneho prietoku vody je potrebné páku batérie prepnúť do inej polohy.

Termostatické vodovodné batérie

Dnes sú v ponuke aj termostatické batérie, ktoré sú ešte šetrnejšie, oproti klasickým batériám vedia ušetriť až 50% vody. Vy nastavíte len teplotu vody a batéria sa postará o jej namiešanie. Taktiež nehrozí, že sa oparíte horúcou vodou, sú teda vhodné aj pre deti. Ich nevýhodou je akurát cena, ktorá sa pohybuje od 100€ vyššie, ale kľudne aj 500€ či viac.

Vodovodná batéria so senzorom pohybu

Úsporu predstavujú aj vodovodné batérie so senzormi pohybu. Senzor aj po veľmi krátkej dobe zistí, že ruky si už neumývate a prívod vody jednoducho zastaví.

Bezdotykové vodovodné batérie

Možnosťou využívanou najmä v reštauračných zariadeniach bývajú bezdotykové batérie. Senzor pustí pre umytie rúk len 1 liter vody.

Regulátor prietoku vody, perlátor

Pre sprchy sa používajú obmedzovače prietoku vody. Dajú sa kúpiť už od asi 7€. Tento regulátor sa naskrutkuje medzi batériu a sprchovú hadicu. Je možné nastaviť prietok. Prietok z bežných 25l/min týmto regulátorom je možné znížiť na 8, 10 alebo 12, či 14 l/min. Alternatívou je taktiež perlátor. Je to taktiež nadstavec, ktorý primontujete pred ružicu sprchy. Nastavením krúžku perlátora taktiež nastavujete prietok. Výrobcovia pritom hovoria o návratnosti investície do jedného roka, čo síce nie je veľa, ale myslíme si, že stojí za to každá myšlienka o úspore vody.

Potrebujete montáž alebo výmenu vodovodnej batérie? Využite moje služby, kontaktujte ma.

Back to Top